JONAS JONASSON | STOLETÝ STAŘÍK, KTERÝ VYLEZL Z OKNA A ZMIZEL

Stoletý stařík je první švédská knížka, kterou jsem četla a rozhodně nebude poslední. Docela mě zajímá styl psaní jiných autorů a Jonas Jonasson je prvním z nich, kterého jsem "proklepla". Knížku mám z edice společně s Analfabetkou, která uměla počítat (tu teprve číst budu), tak jsem zvědavá, jaká bude ta.

Nikdy nezávoď v pití se Švédem, pokud zrovna nejsi Fin nebo aspoň Rus.
- z knihy "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel"


 (rozbalený článek obsahuje SPOILERY) 
Kniha je psána v současnosti, ale zahrnuje i kapitoly věnované jeho životním událostem, díky kterým poznáváme celý život staříka od začátku do "konce".

Abych naznačila děj, tak jde o to, že staříka nebaví dožívat v domově důchodců a tak uteče oknem. Vydá se na cestu, během které se stává součástí (mnohdy absurdních) situací - nechybí tedy ani detektivní zápletky, kterým se autor do jisté míry vysmívá.

To, co mě nejvíc natchlo jsou právě různorodé postavy, jejichž charaktery autor dokázal zcela na jedničku vyobrazit a nezapomněl ani na představení konkrétních životních cest.
Upřímně bylo náročný se orientovat v té spoustě jmen, názvů zemí/měst a věcí, které autor do knihy nacpal. Tohle bylo asi jediný, co mě od čtení odrazovalo. Občas jsem četla a ani nevěděla o čem, protože přemýšlet nad tím, kdo je tohle a kdo zas tamten není ideální (ještě, když jde o stejný lidi a stejný místa).

Na ději mě nejvíc bavila ta rozmanitost a příběh sám o sobě byl originální. Bohužel jsem čekala víc od vtipu a začtení se do knížky. Staříka jsem tahala všude možně a nemohla ho dočíst. Jistým způsobem mě natchl, ale zároveň mě zas tak nebavil.

Určitě se chystám zkouknout filmovou verzi, která doufám bude lepší. Měla by být založena na knižní předloze, tak mě zajímá, jak se s ní filmaři vypořádali!

Nejsem si jistá, jestli je tahle knížka to právý ořechový pro někoho, kdo moc nečte. Bojovala jsem s ní i já a to vlastně ani nevím proč. Možná mi nesedla, jak byla napsaná? Těko říct, ale zajímá mě tvůj názor!
Četl/a jsi Stoletého staříka? Viděl/a jsi filmovou verzi?
Jak tě Jonas Jonasson oslovil? :)
S láskou,
You May Also Like

8 COMMENTS

 1. Já četla Stoletého staříka i Analfabetku a ani jedna knížka se mi nelíbila, podobně jako ty jsem vůbec bojovala s tím, abych knížky dočetla. Celý příběh mi přišel takový až moc nereálný a znovu bych po tomto autoru už nešáhla :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem na jednu stranku ráda, že nejsem jediná, kdo měl s knížkou problém, protože mi přijde, že se všem ostatním četla jednoduše a rychle :D
   Jsem zvědavá na tu Analfabetku:)

   Vymazat
 2. Zrovna tahle knížka oblétla před několika lety celou naši širokou rodinu. Je skvělá! Teď se odhodlávám, jestli si pustit i film. Nerada bych si zkazila dojem:)

  Corculum | Stepanka_T
  Instagram

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad ten film nebude špatnej:) Také v to doufám.

   Vymazat
 3. Já tuhle knihu i Analfabetku četla asi před rokem a byla jsem z toho naprosto nadšená!:D
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak koukám, tak si tuhle knížku buď každej zamiluje nebo naopak :D

   Vymazat
 4. Stařík je skvělá kniha! Jistě, trochu nereálná, ale koneckonců nečtu-li knihu s přívlastkem "podle skutečných událostí" nebo dokumentární, tak to od ní očekávám. Je psaná výborně, humor je podáván nenuceně, absurdní situace jsou vykresleny s úžasnou samozřejmostí.. Mně se to moc líbilo. Dokážu si ale představit, že pokud se člověk třeba neorientuje tolik v historii, některé situace ze života staříka neocení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou historií je to pravda:) Očividně je chyba ve mě, že mi zas tak nesedla :D Ale, třeba Analfabetka mě osloví víc:) Nechám se překvapit!

   Vymazat